Vita Kazimierz Dawidek

Ur. w Zakopanem w 1956 r. Studia w Krakowie (dyplom u J.Kotyczki), Monachium (Klasa Mistrzowska  H. Wangenheim), we Freiburgu (Klasa Solistyczna H. Holliger) i w Berlinie (L. Koch – Filharmonia Berlinska). 1.Oboista-Solista Orkiestry Symfonicznej Państwowego Teatru Heskiego w Wiesbaden (Niemcy) w latach 1982-1991 i docent w Konserwatorium (pózniej Akademii Muzycznej) w Wiesbaden. Od 1992 wolny muzyk, koncertujący oboista i pedagog obojowy.

 

Działalność pedagogiczna

 

W trakcie 35-letniej  działalności pedagogicznej Kazimierza Dawidka miał on możliwość i okazję skonfrontować się ze wszystkimi aspektami nauki gry na oboju, zarówno z różnymi systemami uczenia i narodowymi szkołami ale także z problemami organizacyjnymi jak marketing i management, prowadząc jednocześnie intensywną działalność koncertową. To doprowadziło w efekcie do stworzenia bezprzykładnej w całych Niemczech klasy obojowej.

Od 1994 K.Dawidek żyje w Koblencji nad Renem gdzie założyl prywatna Europejska Szkołe Obojowa.

Wzrost liczby uczniów spowodował koniecznośc stworzenia specjalnego toku studiów w celu wykształcenia własnych nauczycieli gry na oboju, nastawionych na bardzo nowatorski system uczenia jako syntezę elementów polskiej, niemieckiej, francuskiej, angielskiej, czeskiej i rosyjskiej szkół narodowych - kompleksowej metodyki gry na oboju dla uczniów i studentów.

Uczniowie K.Dawidka wygrali ponad 100 nagród na konkursach mlodziezowych w tym wielokrotnie na Konkursie Federalnym „Jugend Musiziert“. Klasa mlodziezowa K.Dawidka byla przez wiele lat dominujaca w Nadrenii-Pallatynacie a ukoronowaniem na poziomie federalnym byl udzial wybitnie uzdolnionego ucznia Alexendra Kaula jako 1. Oboisty-Solisty Federalnej Orkiestry Mlodziezowej we wspolnych projektach z Filharmonia Berlinska pod dyrekcja Sir Simona Rattle’a.

Nauke pobierało  tez wielu studentów i absolwentów  wyższych szkół muzycznych we Frankfurcie, Kolonii, Mannheimie, Moguncji, Koblencji oraz Freiburgu. Międzynarodowa działalność koncertowa K.Dawidka spowodowała napływ studentów i początkujących profesjonalistów z następujących krajów: Polska, Rosja, Ukraina, Białoruś, Słowenia, Chorwacja, Kanada, W.Brytania i Japonia.

Kursy mistrzowskie i recitale na oboj solo mialy miejsce w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie a takze w St. Petersburgu, Kijowie, Minsku i Lvowie, Berlinie, Londynie, Belfascie, Manchesterze  a w Polsce w Akademii Muzycznej we Wroclawiu.

 

Działalnośc koncertowa

 

Zapoczatkowana w czasie studiów w Krakowie dzialalnosc koncertowa kontynuawana byla w Monachium. W latach 1980-1986 K. Dawidek byl członkiem wielu zespołów kameralnych. W r. 1987 zalozyl swoj własny zespół  „Ensemble Zephyros“ w obsadzie flet, obój, fagot fortepian/klawesyn, z którym rozwinęła się wielostronna i intensywna działalność koncertowa w całych Niemczech. W latach 2001-2010 członek zespołu „New European Winds“ z siedzibą w Zurychu (Szwajcaria).

W latach 1985-2010 odbył liczne podróże koncertowe po całych Niemczech a także do Włoch, Francji, Polski, Finlandii, Luxemburga,  Federacji Rosyjskiej, Irlandii, W.Brytanii, na Ukrainę i do Szwajcarii.  Szeroki wachlarz repertuarowy zawiera utwory z fortepianem, organami, harfą i klawesynem. Występy z wieloma orkiestrami kameralnymi m.in. „Archi da camera“ Warszawa, „Leopoldinum“ Wrocław /J.Stanienda, Śląska Orkiestra Kameralną/J.Hawel, Münchener Kammerorchester / C.Poppen.

Jako solista wystąpił  z orkiestrami symfonicznymi pod dyrekcja znaczących dyrygentów:  Hessisches Staatsorchester Wiesbaden / U.Schirmer, Nederland Radio Kamerorkest / P.Eötvös, Filharmonia Śląska / M.Blaszczyk, Filharmonia im W.Lutosławskiego we Wrocławiu / M.Pijarowski, Sound Factory / R.Kurdybacha, Akademia Muzyczna we Wroclawiu.

Wielokrotne koncerty oraz prawykonania miały miejsce na  festiwalach muzyki współczesnej w Berlinie (Dni Muzyki Dymitra Szostakowicza)  we Frankfurcie (Alte Oper), w Moskwie (Konserwatorium im. P. Czajkowskiego), St.Petersburgu („Sound Ways“), Londynie (St.John’s, Smith Square), Irlandii („Belfast Sonorietes“), Manchester (RNCM). W Polsce:  Kraków (Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich), Warszawa („Warszawska Jesień“), we Wrocławiu (Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej), Katowice (Ars Kameralis, Dni Muzyki Kompozytorów Śląskich).

Wielu kompozytorów napisało utwory dla K.Dawidka: W.Szalonkek (Berlin) , F.Vacchi (Mediolan), A.Radvilovich (St.Petersburg). C.Humphries i D.Braid (London), C.Staude (Frankfurt) a w Polsce:  M.Stachowski. K. Moszumańska-Nazar, A.Zawadzka-Gołosz, E.Sielicki, M.Husar i K. Pyzik.

Nagrania, audycje, wywiady i recenzje płyt miały miejsce w następujących rozgłośniach radiowych i telewizyjnych:

Südfunk Stuttgart, Bayerisches Fernsehen, Sender Freies Berlin, Deutschlandfunk Köln, Deutsche Welle Berlin, Mitteldeutscher Rundfunk Lipsk, Radio France Paris, Polskie Radio Warszawa, Kraków, Katowice i Wrocław, Telewizja Polska , Schweizerischer Rundfunk, Radio „Svoboda“ St.Petersburg.

Szczególną rolę w działalności K.Dawidka ma promocja muzyki polskiej na obój za granicą. Gdziekolwiek to możliwe, dochodzi do wykonań polskich utworów na festiwalach i w centrach muzyki współczesnej. Szczególnie program “Antologia polskiej muzyki współczesnej na obój solo” spotyka się z gorącym przyjęciem słuchaczy. Koncert w St.Petersburgu (2002) został określony przez dyrektora artystycznego festiwalu A.Radwilowicza jako “Fenomenalne wykonanie!”. Interpretacje K.Dawidka zarejestrowaly na nosnikach dzwieku Polskie Radio i TV oraz DUX Recording, w tym nagrania utworów na obój i orkiestrę W.Szalonka, A.Glinkowskiego, M.Husar i A.Zawadzkiej-Gołosz a takze    W. Lutosławskiego i K. Pendereckiego.